تاریخ انتشار: ۱۲:۱۰ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۵ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
بیمه معلم در پنجمین سال پیاپی در رتبه توانگری ۲ باقی مانده ونتوانسته خود را به رتبه یک برساند؛ با این حال بیمه مرکزی حتی در پیگیری آیین نامه‌های ابلاغی خود به شرکت‌های بیمه نیز جدیت لازم را ندارد. جای این پرسش باقی است که چگونه یک شرکت بیمه می‌تواند برای پنج سال پیوسته در این سطح توانگری باقی بماند، بدون این که برخوردی از سوی نهاد ناظر با آن صورت گرفته باشد؟

توانگری بیمه معلم

رویداد۲۴ شرکت بیمه معلم در صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ افشا کرده که تا پایان این سال هم نتوانسته توانگری خود را به بیش از سطح «دو» افزایش دهد. آنگونه که در توضیح گزارش عملکرد سالانه این بیمه آمده؛ «شرکت بیمه معلم ۱۵ هزار و ۲۴۱ میلیارد ریال خسارت پرداخت کرده و سود شرکت در سال مالی ۹۸، مبلغ ۵۵۰ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سود ۳۰۱ میلیارد ریالی سال ۹۷، رشد قابل توجه ۸۳ درصدی را تجربه کرده است.» این آماری است که ظاهرا شرکت بیمه معلم به آن اتکا کرده اما سوال اینجاست اگر بیمه معلم اینقدر شرکت پرسودی است، چرا سطح توانگری آن از «دو» فراتر نرفته است؟ آنهم در حالی که وزارت آموزش و پرورش، بیمه معلم را با قراردادی انحصاری و بدون طی فرآیندها، به عنوان گزینه بیمه‌ای برای دانش آموزان انتخاب کرده است؛ به معنای دیگر با شرکتی مواجه هستیم که با بزرگترین وزارتخانه کشور قراردادی انحصاری دارد، با این حال این شرکت نتوانسته به سطح توانگری «یک» برسد.

اوایل آذر ماه سال گذشته بیمه مرکزی، سطح توانگری شرکت‌های بیمه را برای سال ۱۳۹۸ اعلام کرد. در جدول منتشر شده مشخص شد که شرکت بیمه معلم برای پنجمین سال پیاپی در سطح دو توانگری باقی مانده است. گرچه شرکت می‌توانست تا پایان سال با اقدامات ترمیمی یا ثبت افزایش سرمایه، سطح توانگری را افزایش دهد، اما گویا ترجیح داده زحمت این کار را به خود ندهد.

این ادعا را صورت‌های مالی شرکت اثبات می‌کند. آن طور که اطلاعات آذر ماه سال گذشته بیمه مرکزی نشان می‌دهد، نسبت توانگری شرکت بیمه معلم عدد ۷۷ بوده است، در حالی که این رقم تا پایان سال به عدد ۷۸.۰۵ رسیده است. این شرایط نشان می‌دهد که بیمه معلم برای پنجمین سال پیاپی، در سطح «دو» توانگری باقی مانده است. 

سایت بیمه معلم در توضیح این وضعیت با اشاره به عملکرد سال ۱۳۹۸ نوشته «خانواده بیمه معلم با سخت‌کوشی و همدلی کارکنان، نمایندگان و همچنین حمایت سهامداران به سر منزل مقصود رسید.»

معلوم نیست منظور از «سرمنزل مقصود» دقیقا چیست؟ آنهم در حالی که در پنجمین سال متوالی سطح توانگری این شرکت هیچ تغییری نکرده است.


بیشتر بخوانید: قرارداد انحصاری بیمه معلم برای ۱۴ میلیون دانش‌آموز/ امپراطوری میلیاردی بیمه‌ای در آموزش و پرورش


تخلفات بیمه معلم


بیشتر بخوانید: حاشیه‌های «آقای میم» و «بیمه معلم»/ ماجرا‌ی بدهی ۱۰ ساله به بیمه معلم چیست؟


به گزارش رویداد۲۴ نسبت توانگری مالی سطح «دو»، بیش از ۷۰ درصد و کمتر از ۱۰۰ درصد است. مطابق شاخص‌های تعریف شده، سطح دو توانگری به این معناست که شرکت بیمه توانایی ایفای تعهدات خود را دارد، ولی باید برای رسیدن به شرایط مطلوب، وضعیت مالی خود را ترمیم و تقویت کنند.

آن طور که آیین نامه اذعان دارد، بیمه مرکزی از شرکت با سطح توانگری «دو» درخواست ارائه برنامه ترمیم وضعیت مالی سه ساله و حسب مورد برنامه افزایش سرمایه خواهد داشت که پس از بررسی و تأیید، برای اجرا به شرکت ابلاغ می‌شود. با انتشار صورت‌های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت بیمه معلم، مشخص می‌شود که بیمه مرکزی حتی در پیگیری آیین‌نامه‌های ابلاغی خود به شرکت‌های بیمه نیز جدیت لازم را ندارد. جای این پرسش باقی است که چگونه یک شرکت بیمه می‌تواند برای پنج سال پیوسته در این سطح توانگری باقی بماند، بدون این که برخوردی از سوی نهاد ناظر با آن صورت گرفته باشد؟! این در حالی است که غلامرضا سلیمانی امیری ماکو همان زمانی که به جای همتی به عنوان رییس کل بیمه مرکزی منصوب شد، از لزوم نظارت بیشتر بر شرکت‌های بیمه‌ای سخن و گفت و به شرکت‌های بیمه هشدار داد که نمی‌گذارد سهامداران و بیمه‌گذاران را در معرض خطر قرار دهند.

جالب آن که بیمه مرکزی در راستای اجرای آیین نامه توانگری مالی، به عموم بیمه‌گذاران توصیه کرده که به سطح توانگری مالی شرکت‌ها به عنوان یکی از معیار‌های انتخاب بیمه‌گر خود توجه کنند!

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
بینام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
0
2
واقعا بیمه مرکزی کی میخواد به پرونده های بیمه معلم رسیدگی کنه؟
بیمه شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
0
1
حمایت تا کجا؟!؟ تاسف برانگیزه...
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
0
1
بیمه معلم هم شورش را در آورده... لعنتی جذاب!!!!
از همکاران مستقر در بیمه معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
0
1
به نظر ما هم‌‌که در بیمه معلم هستیم، تغییر مدیران ارشد بیمه معلم احتیاج شدید است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
0
1
بیمه معلم بدترین شرکت بیمه است پدر من بازنشسته وزارت کشاورزی است و این بیمه لعنتی بیمه مکمل انهاست این بیمه با هیچ مرکز درمانی معتبری قرارداد ندارد واگر دارد انلاین نیست یعنی شما باید اول پرداخت کنید و بعدا انها خسارت را پرداخت کنند مبلغ پرداختی انها هم به هیچ عنوان با میزان پرداختی شما مطابقت ندارد و خیلی از موارد هم پرداختی در کار نیست و باید شخصا قضیه را پیگیری کنید وگرنه پولی در کار نخواهد بود در خیلی از موارد هم دریافت معرفی نامه برای یک ازمایش ساده نیازمند نامه دکتر متخصص میباشد وانهم یعنی خرج بیشتر خلاصه این بیمه به جای انکه مرهمی بر درد مردم باشد بیشتر باعث زحمت است
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: