تاریخ انتشار: ۰۰:۰۵ - ۰۱ بهمن ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۵ نظر
در گفتگو با رویداد۲۴ مطرح شد؛

برادر برومند نجفی محیط‌بان کرمانشاهی: اجازه دیدار با خانواده مقتول به ما نمی‌دهند/ به دست و پایشان می‌افتم که رضایت بگیرم

برادر برومند نجفی محیط بان کرمانشاهی محکوم به اعدام می‌گوید: گفته‌اند قرار است با ریش سفیدی موضوع را حل کنند، ولی به ما حرفی نزده‌اند و هنوز به ما اجازه نداده‌اند با خانواده مقتول صحبت کنیم و گفتند دادگستری گفته بهتر است فعلا دیداری نباشد چراکه خانواده مقتول عصبانی هستند و ممکن مشکلی ایجاد شود اما نیاز باشد به دست و پای خانواده آن‌ها می‌افتم که رضایت بگیرم، ولی اجازه دیدار نمی‌دهند و می‌گویند مسئله از طریق گروه صلح و سازش در حال پیگیری است

اعدام برومند نجفی

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: حکم اعدام برومند نجفی محیط‌بان کرمانشاهی در دیوان عالی کشور تایید شد. او یک سال قبل در ماموریت خود به اشتباه به جای اینکه به لاستیک ماشین شکارچیان غیرمجاز شلیک کند، گلوله به بدن یکی از این شکارچیان غیرمجاز اصابت می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد.

در فضای مجازی کمپین‌هایی برای نجات دادن برومند نجفی از اعدام ایجاد شده تا شاید از طریق اینگونه درخواست‌های عمومی از اعدام فردی که ناخواسته مجرم شده، جلوگیری شود. تاکنون کمپین‌های جلوگیری از اعدام و هشتگ‌های مختلفی همچون «نه به اعدام» یا «اعدام نکنید» به راه افتاده است و عمدتا هم تاثیر چندانی در جلوگیری از اعدام نداشته است و می‌توان گفت نهادهای تصمیم‌گیر به مواردی که درخواست‌های اجتماعی اینگونه شکل می‌گیرد، چندان اعتنایی ندارد. این بار اما ظاهرا ماجرا متفاوت شده است؛ چه اینکه روز گذشته مهدی کشت‌دار مدیر خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضائیه در توئیتر خود خبر داده که احتمال لغو حکم اعدام وجود دارد: «هنوز استیذان حکم برومند نجفی انجام نشده است و زمان برای مصالحه وجود دارد. سه‌شنبه هفته آینده جلسه‌ای به دبیری معاونت توسعه حل اختلاف استان کرمانشاه تشکیل خواهد شد که پرونده به سازش ختم شود.»


بیشتربخوانید: جزییات حکم اعدام محیط‌‌بان کرمانشاهی / برومند نجفی قصد داشت لاستیک ماشین را بزند، تیر به شکارچی برخورد کرد


حبیب الله نجفی برادر برومند نجفی به رویداد۲۴ می‌گوید: قرار است با ریش سفیدی این موضوع را حل کنند، ولی به ما حرفی نزده‌اند و هنوز به ما اجازه نداده‌اند که با خانواده مقتول صحبت کنیم. ما زودتر از این می‌خواستیم با آن‌ها صحبت کنیم، اما غیرمستقیم گفتند دادگستری گفته بهتر است فعلا دیداری نباشد چراکه خانواده مقتول عصبانی هستند و ممکن مشکلی ایجاد شود.

وی ادامه داد: نیاز باشد به دست و پای خانواده آن‌ها می‌افتم که رضایت بگیرم، ولی اجازه دیدار نمی‌دهند و مسئله از طریق گروه صلح و سازش در حال پیگیری است و هر زمان از آن‌ها می‌پرسیم حرفی نمی‌زنند و می‌گویند ان‌شاءالله حل می‌شود.

نجفی با بیان اینکه هر چند روز یکبار با برادرم صحبت می‌کنم، گفت: او در زندان متوجه حکمش شده و نگران است و مدام می‌گوید از قصد نبوده و سهوی بوده است. او هم محیط‌بان است و در یک ماموریت اینگونه شد و واقعا پشیمانیم که چرا این اتفاق رخ داده است. من برادرم را فقط دلداری می‌دهم و حرفی ندارم به او بگویم. می‌خواهد که با خانواده مقتول صحبت کنیم، اما من هم همین حرف‌ها را به او می‌گویم.

برادر این محیط بان ادامه داد: برادرم ۳۸ سال سن دارد. او فقط ۴۰ روز بود که ازدواج کرده بود و‌ این اتفاق رخ داد. همسرش مدام دست به دعا است. ما نگران و ناراحت هستیم برای خانواده مقتول؛ هر دو خانواده بدبخت شدند، به آن‌ها می‌گویم ما را ببخشند زیرا به خدا سهوی بوده است. برادرم فرد متعهدی است و همه شهر او را به خوبی می‌شناسند.

نجفی با طلب بخشش از خانواده مقتول گفت: این حادثه بدون قصد و نیت و یک حادثه شوم بوده است. عاجزانه از آن‌ها طلب بخشش و گذشت می‌کنیم. ما را ببخشند و به بزرگی خودشان برادرم که در یک ماموریت بوده را ببخشند تا یک عمر مدیون آن‌ها باشیم. ما آن‌ها را درک می‌کنیم آن‌ها نیز داغ دیده‌اند، ولی این هم یک اتفاق بود و می‌خواهیم ما را ببخشند.

اسماعیل گرامی مقدم فعال سیاسی به ر‌ویداد۲۴ می‌گوید: روز‌های اخیر آقای اژه‌ای تاکید داشتند که قانون باید رعایت شود و در بسیاری از مسائل که باعث نارضایتی مردم بود منتقدانه ورود پیدا کردند، دست به اصلاحاتی زدند و امیدوارم در این قبیل موارد نیز قوه قضاییه ورود کند تا نشان دهد به قوانین پایبند هستند زیرا این قبیل اعدام‌ها اعتماد عمومی را از بین می‌برد بنابراین لازم است که قوه قضاییه منطقی رفتار کند تا اعتماد عمومی بیش از این سلب نشود. زیرا طی سال‌های اخیر اعتماد عمومی از میان رفته و نیاز به بازسازی دارد.

این فعال سیاسی می‌گوید: نیاز است به افکار عمومی و خواسته آن‌ها تاحدی توجه شود تا اتفاقات ناگوار گذشته مجدد رخ ندهد. البته که من به طور کل مخالف اعدام هستم و هرچند که این قانون است، اما باید به سختی به این مرحله رسید و مردم هم از آن استقبال نمی‌کند. وقتی مسئله تروریستی باشد مردم از حاکمیت دفاع می‌کنند و پشت آن‌ها هستند، اما زمانی که اینچنین است و در یک ماموریت و برای حفظ محیط زیست این اقدام صورت گرفته و سهوی بوده است، حاکمیت برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول تلاش کند.

وی ادامه داد: اعدام در اغلب کشور‌ها منسوخ شده و مجازات‌های جایگزین وجود دارد. اعدام‌های این چنینی تبعات مختلفی به همراه دارد. از جمله بی‌اعتمادی جامعه به حاکمیت یا از دست رفتن اعتماد و دلسرد شدن کسانی که ماموریت دارند نسبت به انجام وظیفه خود، چرا که سال‌هاست بسیاری از محیط بانان طی سال‌های مختلف توسط شکارچیان غیرمجاز به کام مرگ کشیده شده اند. مردم اکنون شرایط سختی دارند و این قبیل اعدام‌ها را اقدام‌ها را خشن می‌دانند و اگر این رویه ادامه داشته باشد به سختی می‌توان رضایت مردم را جلب کرد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
1
4
واقعا مسخره است ،دزد ،خلافکار،قانون شکن راتعقیب کنی آن.هم درحین ماموریت،ان هم سهوا تیربه اوبخورد وبمیرد اعدام میشوی ،اصلا قانون به خلاف آن خلافکار کاری ندارد که مشغول چه کارخلافی بوده که این اتفاق افتاده ،اصلا باعث وبانی این اتفاق خودش بوده و باید خسارت تیر بیت المال را هم بدهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
واقعا از اصل ماجرا اطلاع دقیق دارید؟!
مامور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
0
1
به هیچ وجه نباید اعدام شود بلکه خانواده شاکی را هم باید به زندان انداخت والسلام
رضا
|
United States of America
|
۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
0
1
اگه منافع یه مفتخور در میان بود اصلا محاکمه ای صورت نمیگرفت حالا برای این دادگاه گرفتن
صالح
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
0
1
در کشور ما دزدها و خلافکاران از قوانین حمایتی برخوردارند... نباید دست بهشون بزنی تا حتما جرم رو صورت بدن بعدا شاید قانون بعد چند سال کش و قوس حکم صادر کنه... اونوقت کسی که به وظیفه اش عمل میکنه مجرم شناخته میشه...
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان