تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

دویدن در صبح بهتر است یا عصر؟

دویدن یکی از ورزش‌های بسیار خوب و در دسترس است که می‌توان آن را هر جایی انجام داد و نیاز به باشگاه و انجام کار ویژه‌ای ندارد. اما صبح بدویم یا عصر؟ کدام بهتر است؟

دویدن در صبح بهتر است یا عصر؟

رویداد۲۴ نازآفرین جمشیدی: دویدن یکی از ورزش‌های بسیار خوب و در دسترس است که می‌توان آن را هر جایی انجام داد و نیاز به باشگاه و انجام کار ویژه‌ای ندارد. اما صبح بدویم یا عصر؟ کدام بهتر است؟

گاهی در حین دویدن احساس سبکی و انرژی می‌کنید و گاهی برداشتن هر قدم سخت است. آیا این اتفاق به زمان روز بستگی دارد و آیا زمان ایده‌آلی از روز برای دویدن وجود دارد؟

به گزارش رویداد۲۴ دو نوع فرد در دنیای دویدن وجود دارد. آن‌هایی که زود از خواب بیدار می‌شوند و پیش از طلوع آفتاب بیرون می‌روند و دوندگانی که ترجیح می‌دهند دویدن را تا عصر بعد از کار به تعویق بیندازند. البته کسانی هم هستند که دوست دارند در وسط روز بدوند، اما اغلب دونده‌ها زمان صبح یا عصر را انتخاب می‌کنند. حالا کدام یک بهتر است؟ آیا دویدن در صبح و عصر مزایای خاصی دارد و چه معایبی دارد؟ بیایید آن را بفهمیم.

دویدن به هنگام صبح‌: سودها و زیان‌ها

دلایل موافقان

دویدن در صبح فواید زیادی دارد. این زمان بهترین زمان روز است. هنگامی‌که می‌توانید طلوع خورشید را ببینید و همچنین خود را شاد کنید. کورتیزول، که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می‌شود، در صبح به بالاترین حد خود می‌رسد. به همین دلیل است که افرادی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند، در صبح بدترین حالت را دارند. دویدن می‌تواند با ایجاد احساس هوشیاری بیشتر به مقابله با این امر کمک کند.


بیشتر بخوانید: چرا از خواب می‌پریم؟


افزون‌بر این خیابان‌ها در هنگام صبح خلوت‌تر هستند و بسیاری از دوندگان عاشق آرامش و سکوت در این زمان از روز هستند. افزایش محتوای اکسیژن در هوای صبح تنفس را آسان‌تر می‌کند، به خصوص در تابستان. همچنین دویدن در هوای خنک راحت‌تر از گرمای ظهر است.

در نهایت، سطح تستوسترون در صبح به اوج خود می‌رسد و سپس به تدریج در طول روز کاهش می‌یابد. به همین دلیل، دویدن در صبح یک راه عالی برای عضله سازی است.

دلایل مخالفان

دویدن صبحگاهی تنها طلوع خورشید و غوغای پرندگان نیست. برخی نقاط ضعف نیز در آن وجود دارد و بیش‌تر آن‌ها به عملکرد خوب بدن شما در ابتدای روز مربوط می‌شود. دویدن در صبح شما را در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی قرار می‌دهد، زیرا ماهیچه‌های شما پس از یک استراحت شبانه سفت‌تر می‌شوند. برای جلوگیری از آسیب‌های ناخوشایند، قبل از دویدن، باید بدن خود را گرم کنید و به آرامی شروع به دویدن کنید تا بدن عادت کند.
بدون کالری (انرژی) کافی در بدن، نمی‌توانید سریع و طولانی بدوید، بنابراین بهتر است تمرینات سنگین را به بعد موکول کنید.

دویدن در صبح بهتر است یا عصر؟

دویدن به هنگام عصر: سودها و زیان‌ها

دلایل موافقان

بدیهی‌ترین استدلال برای دویدن در عصر‌ها زود بیدار نشدن است. بسیاری از دونده‌ها می‌گویند در عصر سریع‌تر یا طولانی‌تر می‌دوند. این به این دلیل است که تا عصر چندین وعده غذا خورده‌اند و بنابراین انرژی بیش‌تری دارند. همچنین عصر زمانی است که دمای بدن شما به اوج خود می‌رسد و ماهیچه‌های شما گرم‌تر هستند. این امر خطر آسیب ناشی از دویدن را کاهش می‌دهد.

همچنین اگر در پایان یک روز پرمشغله احساس استرس می‌کنید و نمی‌توانید آرام باشید، دویدن در شب می‌تواند به شما کمک کند تا استرس را از بین ببرید. علاوه بر این، یک دویدن آرام در شب سبب افزایش چربی سوزی می‌شود.

دلایل مخالفان

ایجاد انگیزه برای دویدن در عصر به همان اندازه که انگیزه دادن به خودتان در صبح دشوار است، سختی‌های خودش را دارد. اکثر ما در صبح به اوج رشد ذهنی خود می‌رسیم که سپس به تدریج در طول روز کاهش می‌یابد و اغلب در پایان روز کاری احساس سستی یا خستگی می‌کنیم. ترکیب این دو عامل شروع ورزش را دشوار می‌کند.

البته این احتمال نیز وجود دارد که در طول روز اتفاقی بیفتد که باعث شود دویدن عصرانه را از فهرست کار‌های خود حذف کنیم و برنامه تمرینی را مختل کنیم؛ بنابراین اگر با انگیزه و تنبلی مشکل دارید، بهتر است برای دویدن در صبح برنامه ریزی کنید.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سبک زندگی
نظرات شما