تاریخ انتشار: ۰۶:۱۱ - ۲۸ دی ۱۳۹۷
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
سهیلا جلودارزاده، محمدجواد فتحی، محمدعلی وکیلی، پروانه سلحشوری و محسن علیجانی 5 نماینده تهران هستند که دراین گزارش به عملکرد آنها پرداخته شده است.

رویداد۲۴  پیش از این در سلسله گزارش‌هایی، عملکرد ده نفر از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی بررسی شده بود. بخش سوم گزارش رویداد۲۴، بررسی عملکرد سهیلا جلودارزاده، محمدجواد فتحی، محمدعلی وکیلی، پروانه سلحشوری و محسن علیجانی است.

بیشتر بخوانید:

عملکرد نمایندگان تهران/ از افشای ماجرای پیامک‌ها و سفر به کانادا تا نماینده‌ای که حرف نمی‌زند! + جدول

عملکرد نمایندگان تهران/ از ماجرای لکسوس و سفره انقلاب تا حساب‌های قوه قضائیه

سهیلا جلودارزاده

سهیلا جلودارزاده پیش از این هم سابقه نمایندگی مجلس را داشته است. شاید همین تجربه کاری باعث شده تا زیاد در تیررس رسانه‌ها نباشد. جلودارزاده سال‌هاست عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار است. او عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح طلب نیز هست.

نماینده‌ای که برای خقوق ملت استعفا می‌دهد، نماینده‌ای که به دنبال کار برای فرزند می‌گردد.

مسائل کارگری

 جلودارزاده سعی می‌کند به احترام تشکیلاتی که از آن بیرون آمده (خانه کارگر و حزب اسلامی کار) مدافع حقوق کارگران باشد، اما وقتی این حمایت تبدیل به چالش با قسمت‌های حساس نظام می‌شود، جلودازاده عقب‌نشینی می‌کند تا همکاران دیگر راه را ادامه دهند. درباره کارگران نیشکر هفت تپه، کارگران اتوبوسرانی تهران، کارگران گروه ملی فولاد، کارگران زرشوران و ... اظهار نظر و موضع خاصی از جلودارزاده دیده نشد.

جلودارزاده درباره بازداشت شهابی و اسماعیل بخشی نیز سکوت کرده بود.

پرهیز از تنش

همانطور که گفته شد جلودارزاده از تنش دوری می‌کند و در بسیاری مواقع، مواضع خود را به زبان نمی‌آورد یا به صراحت بیان نمی‌کند. همین مسئله باعث شده است تا سایه شایعات همیشه بالای سر خانم نماینده پرواز کند.

پروانه سلحشوری

نماینده‌ای که برای خقوق ملت استعفا می‌دهد، نماینده‌ای که به دنبال کار برای فرزند می‌گردد.

زمانی که نام سلحشوری در انتخابات مطرح شد، گفته می‌شد وی عضو مجمع دانش‌آموختگان ایران، از احزاب کوچک  و اقماری جریان اصلاحات است، اما سلحشوری در شورای مرکزی این حزب نامزد عضویت در شورای مرکزی نشد و در عوض در بعضی برنامه‌های حزب اتحاد ملت حضور یافته است. همسر سلحشوری، برات قبادیان، از چهره‌های شناخته شده و قدیمی اصلاح طلبان خوزستان است.

نطق‌های آتشین

پروانه سلحشوری یکی از تاریخی‌ترین نطق‌های مجلس دهم را انجام داده است. نطقی که در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی بود و برای اولین بار در مجلس دهم، راهکار همه پرسی را برای حل مسائل کشور پیشنهاد می‌داد. «تنها راه برون‌رفت از ابرچالش‌های فعلی، ورود رهبری برای نجات کشور است. در مواردی، چون سیاست خارجی، نحوه اداره صدا و سیما، نظارت استصوابی شورای نگهبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، که بُعد جمهوریت نظام را به شدت تضعیف کرده است، نیاز به همه‌پُرسی، رای و نظر مردم است. راهکار‌های پیشنهادی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی: نهاد‌های نظامی به پادگان‌ها برگشته و به وظایف ذاتی خود بپردازند تا اقتصاد و فرهنگ سامان بگیرد، ارائه راهکار‌های حمایتی برای طبقات فرودست تا برخورداری کامل آن‌ها از شغل، مسکن، درآمد و زندگی آبرومند، آزادی محصورین موسوی، کروبی و زهرا رهنورد، آزادی زندانیان سیاسی و عفو آن‌ها و اعلام عفو عمومی برای بازگشت هموطنان، صدا و سیمای پاسخگو و دادن مجوز قانونی به بخش خصوصی تا اینکه انحصار صدا و سیما شکسته شود و مردم کمتر به رسانه‌های بیگانه روی آورند، مسئولیت‌پذیری تمامی ارکان نظام، حل مشکل جدی نظارت استصوابی شورای نگهبان، تحقیر زنان به عنوان نیمی از جامعه پایان یافته و حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حمایت شده و بدین منظور قوانین مربوط به حوزه زنان نیازمند بازنگری و تغییر جدی با توجه به شرایط روز دارد. مبارزه جدی با فساد، رانت و احتکار، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها در فضای حقیقی و مجازی، به رسمیت شناختن حقوق شهروندی، تدوین قانون شفاف انتخابات به طوری که اعتماد ملت را به یک رقابت آزاد و منصفانه قانع سازد. روابط دوستانه و مبنی بر احترام متقابل دولت‌ها و ملت‌ها و گریز از خصومت با دیگر کشور‌ها بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت.»

بعد از این نطق، سلحشوری تبدیل به یکی از چهره‌های محبوب مجلس دهم شده است.

بحث درباره حجاب

سلحشوری دوبار درباره حجاب حرف‌هایی زد که بعدا مجبور شد آن‌ها را اصلاح کند یا توضیح دهد. یکبار زمانی که در انتخابات مجلس دهم رای خود را به صندوق انداخت به انگلیسی به یک رسانه خارجی درباره محدودیت‌های پوشش در ایران گفت و بعد که مشخص شد رای آورده و نماینده تهران شده، گفت که صحبت‌های او درست ترجمه نشده است. یکبار دیگر هم انتشار نادرست صحبت او درباره چادر در خبرگزاری ایسنا، موجب حمله تندرو‌ها به پروانه سلحشوری شد. در این مورد هم نهاد‌های اصولگرا نوشتند که خبر درست منعکس نشده است، اما تکذیب خبر کمتر از اصل خبر در رسانه‌ها دست به دست شد.

محمد جواد فتحی

استاد حقوق دانشگاه تهران و یکی از نمایندگان حقوقدان مجلس است که پیش از این در بعضی وزارت خانه‌ها از مدیران میانی بوده است. پیش از این گزارشی درباره دلایل استعفای او در رویداد۲۴ منتشر شده است 

مباحث حقوقی و استعفا!

فتحی به عنوان یک حقوقدان تلاش زیادی کرده تا بعضی ساختار‌های مجلس را اصلاح کند. زمانی که بحث رد صلاحیت مینو خالقی مطرح شد فتحی قاطع‌تر از دیگران از منتخب مردم اصفهان دفاع کرد. در موارد دیگر هم فتحی سعی کرده در مباحث حقوقی پیشرو باشد، اما عموما پیشنهاد‌های او با استقبال مجلس مواجه نمی‌شوند.

فتحی مدتی پیش گفت: در اعتراض به  برخی ایرادات به ساختار قانون‌گذاری کشور استعفا خواهد داد «مهم‌ترین آن مصادره بخش قابل توجهی از صلاحیت مجلس توسط نهاد‌های موازی است. مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا بخش حقوقی شورای نگهبان. مسأله دیگر هم نبود قانونگذار دوم یا مجلس متخصصان که در دنیا با نام‌هایی، چون مجلس سنا، مجلس اعیان و هر چیز دیگری وجود دارد... اینقدر نهاد‌های موازی و دخالت‌های بیجا و همین طور ترس‌هایی نظیر نگرانی از رد صلاحیت توسط شورای نگهبان، دست و بال نمایندگان را بسته که ناچار هستند مسائل ملی را رها کنند، مسائل اصلی را رها کنند و رو بیاورند به مسائل محلی و موضوعات فرعی و جزئی. این مجلس نمی‌تواند تأثیرگذار باشد؛ یعنی نه می‌تواند نظارت خوبی داشته باشد و نه قوانین خوبی تصویب کند.»، اما هیئت رئیسه مجلس با این استعفا موافق نبود و هیچ وقت در دستور کار قرار نگرفت.

محمد علی وکیلی

مدیرمسئول روزنامه ابتکار، که یک تشکیلات صنفی به نام انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی ایران را مدیریت می‌کند و به نمایندگی از همین مدیران مسئول، وارد لیست امید شده بود.

محمدعلی وکیلی در انتخابات دولت دوم روحانی، سخنگوی ستاد انتخاباتی بود. رابطه او با دولت بسیار نزدیک است. گفته می‌شود او یکی از نمایندگانی است که در استیضاح وزرای دولت، نقش بازدارنده دارد. با اینهمه وکیلی یکی از مخالفان سرسخت ربیعی در دولت یازدهم بود که بحث استیضاح او را جدا از فراکسیون پیگیری می‌کرد.

محمدعلی وکیلی سه فرزند دارد. او درباره فرزندانش گفته یکی از آنها (دختر) بیکار است و یکی کارمند شرکت است و دیگری سردبیر روزنامه ابتکار است. افکار عمومی اما از توضیحات وکیلی درباره وضعیت فرزندان او قانع نشده بودند.

نماینده‌ای که برای خقوق ملت استعفا می‌دهد، نماینده‌ای که به دنبال کار برای فرزند می‌گردد.

محسن علیجانی

مسئول ستاد هماهنگی گروه‌های جبهه دوم خرداد شهرستان ری در انتخابات ۱۸ خرداد سال ۸۰ بود. عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه تهران هم بود و به جز آن سوابقی در بعضی همایش‌های پزشکی داشت. علیجانی یکی از نمایندگانی بوده که بیشترین همراهی را با محمدرضا عارف داشته و رسیدگی به مسائل مربوط به حوزه انتخابیه تهران و به خصوص شهر ری را در دستور کار خود قرار داده است.

اصولگراترین اصلاح طلب

جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران، جدولی منتشر می‌کنند که در آن عملکرد نمایندگان اصلاح‌طلب بر اساس منش اصلاح‌طلبانه بررسی می‌شود. در بسیاری از این نمودارها، محسن علیجانی رتبه مناسبی ندارد و اصولگرایانه‌ترین رفتار را بین سی نماینده تهران انجام داده است. مسئله‌ای که او و نزدیکانش به شدت تکذیب می‌کنند و بر بی طرفی علیجانی اصرار دارند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار