تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
روزنامه کویتی "الانباء" در گزارشی با عجیب خواندن تبادل اخیر زندانیان میان ایران و امریکا در برهه زمانی کنونی که واشنگتن تهدید کرده تحریم‌های شدیدتری را علیه تهران وضع و اعمال خواهد کرد این پرسش را مطرح ساخته که آیا باید منتظر توافقی قریب الوقوع میان ایران و امریکا باشیم؟

مذاکره ایران و امریکا

رویداد۲۴ روزنامه کویتی "الانباء" در گزارشی با عجیب خواندن تبادل اخیر زندانیان میان ایران و امریکا در برهه زمانی کنونی که واشنگتن تهدید کرده تحریم های شدیدتری را علیه تهران وضع و اعمال خواهد کرد این پرسش را مطرح ساخته که آیا باید منتظر توافقی قریب الوقوع میان ایران و امریکا باشیم؟

این روزنامه عرب زبان می نویسد:"تبادل زندانیان میان ایران و امریکا بسیار پیچیده به نظر می رسد. به نظر می رسد رابطه دو کشور در وضعیتی میان ناارامی و آتش بس قرار دارد وضعیتی که کسی نمی تواند پیش بینی کند ماحصل آن در آینده نزدیک چه خواهد بود.

لحن واشنگتن در قبال تهران خصمانه و تند بوده است. "دونالد ترامپ" از وضع تحریم های شدیدتر علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داده است. نمایندگان جمهوری خواه کنگره نیز تلاش می کنند تا قانونی را تصویب کنند که تحریم هایی سخت و شدید علیه ایران را در بر می گیرد.

این وضعیت همزمان با آن رخ می دهد که دونالد ترامپ با بحران های داخلی مختلفی دست به گریبان است. ناظران معتقدند تغییرات مثبتی در موضع ترامپ در قبال ایران رخ داده است هر چند ممکن است به میزانی حداقلی باشد.

با این حال، پس از موضع تقابل جویانه و تمایل پیشین ترامپ به مواجهه با ایران اکنون به نظر می رسد لحن او در قبال ایران آشتی جویانه تر شده است‌. نباید فراموش کرد که در دوره ابتدایی شروع کرونا در ایران، دولت امریکا پیشنهاد کمک به آن کشور را از طریق سازمان بهداشت جهانی ارائه داد که ایران از پذیرش آن خودداری ورزید چرا که لغو تحریم ها را شامل نمی شد.

هم چنین، امریکا در برابر اعزام نفت کش های ایرانی به ونزوئلا نیز اقدامی انجام نداد. این در حالی است که پیش تر نفت کش ایران که‌ عازم سوریه بود ضبط شد. هم چنین، واشنگتن مذاکرات با دولت عراق درباره آمادگی نیروهای امریکایی به منظور خروج از عراق را آغاز کرده است.

در مقابل، طرف ایرانی نیز از خود انعطاف پذیری نشان داده است. در سخنرانی های اخیر مقام های ارشد ایرانی از شدت حملات لفظی شدید آنان علیه امریکا کاسته شده است. هم چنین، ایران دولت تحت نخست وزیری "مصطفی الکاظمی" که فردی نزدیک به امریکا است را پذیرفته است.

اقدامی که به نوعی سهیم شدن در نفوذ و قدرت با امریکا در عراق قلمداد می شود. به نظر می رسد تهران از فضای ماه های گذشته مواجهه و مقابله با امریکا در عراق دور شده و وارد فضای همزیستی مسالمت آمیز و گشایش درهای دیپلماتیک و ایجاد کانال های ارتباطی اطلاعاتی پشت پرده شده است.

هم چنین، شواهدی از تغییر در نحوه استقرار نیروهای ایرانی در سوریه همزمان با تصمیم امریکا برای خروج نیروهای نطامی امریکایی از عراق دیده می شود. با چنین شواهدی فضا از حالت تقابل جویی و مواجهه احتمالی منتهی به جنگ به آتش بس میان ایران و امریکا تغییر جهت یافته است.

اکنون ترامپ در داخل امریکا با چالش های گوناگونی مواجه است و خواستار ایجاد بحران دیگری به خصوص در منطقه خطرناک خاورمیانه نیست. به همین خاطر است که او حاضر به نرمش در برابر ایران و فراهم ساختن فضای گفتگو شده است.


بیشتر بخوانید: چرا تهران پیشنهاد ترامپ را نپذیرفت؟


برای ایران اولویت نخست نتیجه انتخابات امریکا و مشخص شدن سرنوشت ترامپ است. اکنون ایران استراتژی خرید زمان و منتظر نتیجه انتخابات ماندن را در پیش گرفته و با آرامش از طریق کانال های ارتباطی پشت پرده به گفت و گو ها ادامه می دهد. اگر "دونالد ترامپ" برنده شود جهت به سوی مذاکره و حصول توافق میان طرفین پیش خواهد رفت و اگر "جو بایدن" پیروز شود مذاکره ساده تر و سریع تر رخ خواهد داد و توافق هسته ای احیا خواهد شد و روندی که از دوران ریاست جمهوری اوباما آغاز شده بود تکمیل خواهد شد".

روزنامه روسی "نیزاویسمایا گازیتا" نیز در گزارشیمی نویسد:" طبق توافق دو طرفه، در مقابل تعهد طالبان به کاهش سطح خشونت در افغانستان واشنگتن نیز با خروج نیروهای نظامی خود از آن کشور موافقت کرده است".

این روزنامه به نقل از منابع آگاه مدعی شده که طیفی از اعضای ارشد طالبان خود را برای ایجاد حزبی تازه و مخالف توافق صلح آماده می سازند. این روزنامه می نویسد در صورت شکست روند صلح احتمالا خشونت و ناارامی افعانستان را فراخواهد گرفت.

منبع: روز نو
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: